W grze Counter Strike: Global Offensive oprócz zwykłej rozgrywki gracze mają do dyspozycji także wypełnianie misji. Misje są dostępne w ramach Operacji, czyli płatnego, czasowo dostępnego dodatku do gry. Po wykupieniu dostępu do Operacji gracze otrzymują specjalną odznakę. Oprócz tego mają możliwość zagrania na nowych mapach stworzonych przez społeczność CS:GO. Poza tym Operacje wprowadzają dodatkową zawartość gry w postaci nowych skórek oraz skrzynek, które je zawierają. Czas trwania każdej Operacji wynosi kilka miesięcy, w czasie których gracze mają okazję realizować misje i w nagrodę otrzymywać skrzynki i losowe skórki z edycji dotyczącej danej operacji, a także dodatkowo gwiazdki, których odpowiednie ilości pozwalają na ulepszenie odznaki Operacji.

Misje, które gracze otrzymują do wykonania w ramach danej Operacji polegają głównie na uzyskaniu określonej ilości zabójstw w danym trybie rozgrywki, np. Deathmatch. Innym często występującym warunkiem są zabójstwa wykonane wyłącznie przy użyciu danego rodzaju broni, na przykład broni ciężkiej. Wraz z upływem czasu gracze otrzymują możliwość zagrania w kolejnych misjach.
Liczba misji dostępnych do wykonania różni się w zależności od Operacji. Nie sposób opisać każdą z nich, ze względu na ogromną liczbę.

Począwszy od Operacji Vanguard uległ zmianie mechanizm odblokowywania kolejnych misji. Wprowadzono bowiem kampanie, w których gracz odblokowuje misje w sposób sekwencyjny, a więc poprzez przechodzenie ich po kolei. Za wykonanie niektórych z nich można otrzymać specjalne nagrody w postaci skrzynki bądź skórki.

Operacje w CS:GO – krótki opis

Oto lista operacji, w których do tej pory mieli okazje brać udział gracze Counter Strike: Global Offensive:

  • Operation Payback – trwała od 25 kwietnia 2013 roku do 31 sierpnia tego samego roku. Po wykupieniu dostępu gracze uzyskiwali możliwość gry na siedmiu mapach stworzonych przez innych graczy tworzących społeczność gry na platformie Steam. Warto dodać, że cały zysk ze sprzedaży dostępów do Operacji trafił do autorów map, które zostały w niej użyte.
  • Operation Bravo – trwała od 19 września 2013 roku do 5 lutego 2014 roku. Wraz z nową operacją do gry trafiło siedem map grywalnych w trybach uproszczonym, turniejowym oraz deathmatch. Nowością było wprowadzenie dwóch nowych kolekcji skórek przeznaczonych do broni – Kolekcji Alpha oraz Beta.
  • Operation Phoenix – zaczęła się 20 lutego 2014 roku i trwała do 11 czerwca. W ramach tego dodatku gracze mogli prowadzić rozgrywkę na ośmiu najlepiej ocenionych mapach znajdujących się w poprzednich operacjach. Podobnie jak w przypadku poprzedniej operacji, do gry dodano także nową skrzynkę zawierającą skórki dla broni – nosi nazwę Phoenix Case.
  • Operation Breakout – wprowadzona 1 lipca 2014 roku, trwała do 2 października. W operacji dodano 6 nowych map społeczności, 3 kolekcje broni oraz jedną skrzynkę. Przełomem względem poprzednich operacji było wprowadzenie misji oraz dziennika operacji pokazującego statystyki gracza w kontekście dodatku do gry.
  • Operation Vanguard – swój początek miała 11 listopada 2014, a koniec 31 marca następnego roku. Jako dodatkową zawartość gry dodano 6 nowych map stworzonych przez graczy, skrzynkę ze skórkami, a także wprowadzono kampanie grupujące misje. W tej operacji wystąpiły cztery takie kampanie.
  • Operation Bloodhound – miała miejsce od 26 maja 2015 roku do 1 października. Pojawiły się cztery nowe mapy, a także dwie mapy z poprzednich operacji. Do gry weszło aż 6 nowych kolekcji broni oraz 1 skrzynka o nazwie Falchion Case.
  • Operation Wildfire – siódma już operacja trwała od 17 lutego do 15 lipca 2016 roku. Nowością w porównaniu do poprzednich operacji było wprowadzenie misji błyskawicznych. Są to misje dostępne do wykonania jedynie przez określony czas w trybie turniejowym. Oprócz tego gracze mogli cieszyć się kolejną nową skrzynką ze skórkami – Operation Wildfire Case.
  • Operation Hydra – trwająca od 23 maja do 13 listopada 2017 roku operacja wprowadziła do gry sześć nowych map i skrzynkę zawierającą skórki. Jednak przełomem względem poprzednich operacji było wprowadzenie trzech nowych trybów gry noszących nazwy: Gry Wojenne, Skrzydłowy oraz Ekspert Broni.
  • Operation Shattered Web – trwała od 18 listopada 2019 roku do 31 marca 2020 roku. Nowością wprowadzoną w tym dodatku były skórki całych postaci terrorystów i antyterrorystów. Gracze mieli szanse uzyskać je jako zawartość dodatkową operacji, po czym mogli cieszyć się zmienionym wyglądem swojej postaci.

Koszt dostępu do większości operacji wynosił $5.99, czasem jednak można było kupić dostęp w promocyjnej cenie. Wyjątek stanowiła operacja Shattered Web, która kosztowała $14.99.